Nočné potenie: Prečo sa vám to deje a ako si s ním konečne poradiť?
Prebúdzate sa uprostred noci s pocitom, akoby ste práve vyšli zo sauny? Nočné potenie je nepríjemné a má veľa banálnych i vážnejších spúšťačov. Ak trápi aj vás, venujte mu pozornosť. Čo môžete urobiť, aby sa situácia zlepšila?
Zdravý dospelý človek priemerne vyprodukuje približne dvesto mililitrov až liter potu za 24 hodín. Ľudia, ktorí trpia nadmerným potením (hyperhidrózou), môžu vypotiť až až päťkrát viac potu ako človek bez tohto problému. V extrémnych prípadoch človek s hyperhidrózou za deň vyprodukuje až 4 litre potu.
Prečo sa v noci nadmerne potíte?
Nadmerné potenie má množstvo spúšťačov, ktoré môžu byť psychologického i fyziologického charakteru. Nasledujúce príčiny sú najčastejšie.
1. Hormonálne zmeny
Jednou z hlavných príčin nočného potenia u žien sú hormonálne zmeny. Skúsenosť s tým majú najmä ženy v tehotenstve alebo menopauze, ale i tínedžeri, ktorých telo prechádza rapídnymi zmenami.
Problémy s hormonálnou nerovnováhou sa však môžu vyskytnúť aj mimo životných zmien. Nadmerné nočné potenie môže byť dôsledkom užívania hormonálnej antikoncepcie.
2. Infekcie a chronické ochorenia
Nočné potenie je tiež prejavom chrípky, vírusových infekcií a dokonca tuberkulózy. Zároveň patrí medzi možné príznaky niektorých chronických zdravotných ťažkostí vrátane cukrovky, porúch štítnej žľazy, hypertenzie, rakoviny alebo neurologických ochorení.
3. Vedľajšie účinky užívania liekov
Nadmerné potenie môže postihnúť ľudí užívajúcich antidepresíva, nesteroidné protizápalové lieky, antibiotiká. Potenie sa obvykle prejaví po nasadení liekov, preto treba dať organizmu čas, aby si navykol. Niekto sa po čase prestane nadmerne potiť, no ak nie, lekár môže pristúpiť na výmenu liekov za iné.
4. Úzkosť, stres a psychické poruchy
Dlhodobo vás trápi nadmerný stres, úzkosť či depresia? Vedzte, že aj tieto veci majú súvis s nadmerným potením. Vychýlenie zo psychickej pohody ovplyvňuje reguláciu telesnej teploty. Ak teda trpíte na niektorú z týchto ťažkostí, po ich zmiernení sa môže zlepšiť aj nočné potenie.
5. Fajčenie a alkohol
V neposlednom rade sa treba pozrieť na vašu životosprávu. Fajčenie cigariet a konzumácia alkoholu takisto patria medzi možné príčiny nočného potenia.
Kedy je nočné potenie normálne?
Nočné potenie občas vyskytne u väčšiny z nás a zväčša ide o úplne normálny a neškodný jav. Môže ho spôsobiť príliš teplé alebo dusné prostredie v spálni a pyžamo či posteľná bielizeň z nepriedušných materiálov.
Kedy by ste mali spozornieť?
Ak sa pravidelne budíte na to, že máte mokré pyžamo, mali by ste spozornieť. Varovným signálom sú aj nevysvetliteľná strata hmotnosti, horúčky či rôzne bolesti. Tieto stavy totiž môžu signalizovať závažnejšie zdravotné problémy, ktoré si vyžadujú odborné oko lekára.
Ako predísť nadmernému nočnému poteniu?
1. V spálni sa snažte udržiavať optimálnu teplotu
Skôr, než poletíte k lekárovi, skúste urobiť v spálni upraviť podmienky, aby nočné potenie nemalo šancu. Pred spaním poriadne vyvetrajte a nezabudnite, že optimálna teplota prostredia by sa mala pohybovať v rozmedzí 18 – 22 °C.
2. Zvoľte vhodné oblečenie a posteľnú bielizeň
Obzvlášť v letných mesiacoch uprednostnite voľné a priedušné bavlnené pyžamá alebo nočnú košeľu. Vyhnite sa syntetickým materiálom, ktoré zadržiavajú teplo a vlhkosť a len podporia nočné potenie.
Pri výbere posteľnej bielizne by ste mali dbať na vzdušnosť a termoreguláciu. Najvhodnejšími materiálmi sú prírodné tkaniny. Preto voľte bavlnené obliečky, damaškové obliečky alebo obliečky z bavlneného saténu. Čo sa týka hrúbky prikrývok, v letných mesiacoch by ste mali uprednostniť ľahké paplóny s výplňou z dutého vlákna.
3. Obmedzte konzumáciu alkoholu, kofeínu i pálivých jedál
Káve a alkoholu by ste mali dať večer stopku. Chutný drink vás na chvíľu možno osvieži, ale naruší termoreguláciu tela a dehydratuje organizmus. Kofeín pôsobí ako stimulant, ktorý môže vyvolať potenie. Rozhorúčia vás i pálivé jedlá s chilli a zázvorom.
4. Nepodceňujte relax
Nájdite si čas na pravidelný relax a odreagovanie sa, ktoré pomôžu vylúčiť hormóny šťastia a navodia uvoľnenie. Skúste praktizovať jógu, meditáciu či hlboké dýchanie.
Vďaka pravidelnosti sa naučíte lepšie ovládať svoje emócie i myseľ, čo pomôže navodiť pokojný spánok a minimalizuje potenie.
Sumár sumárum
Nemusíte panikáriť, ak sa párkrát zobudíte s premočeným pyžamom. Triezvo zhodnoťte, či si aktuálne neprechádzate veľkým stresom, či nezanedbávate životosprávu. A možno vám len chýba priedušné posteľné prádlo. Ak je toto všetko v poriadku, zhodnoťte aj ďalšie faktory a nočné potenie zverte do rúk lekára.